افزایش پلکانی مالیات می‌تواند قیمت‌های حوزه مسکن راکنترل کند

 یک عضو هیات رییسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: قطعا دولت با افزایش پلکانی مالیات می‌تواند قیمت‌های حوزه مسکن را مدیریت کند. این امر نیازمند یک عزم جدی در اجرا و مدیریت است.

افزایش پلکانی مالیات می‌تواند قیمت‌های حوزه مسکن را کنترل کند
 

به گزارش تیسا کیش  به نقل از ایسنا، شهرام کوسه‌غراوی در خصوص وضعیت بازار مسکن بیان کرد: قیمت‌ها اکنون واقعی نیست و این امر کاملا واضح است. اکنون در حوزه قیمت‌های مسکن یک حباب ایجاد شده است. نقدینگی رایج در کشور به سمت بازار سکه، طلا، ارز و حتی مسکن کشیده شده است و منجر به افزایش قیمت‌ها به صورت حباب شده است.

وی در ادامه بیان کرد: در شرایط کنونی ما نیاز به یک مدیریت مدون داریم. طرح جامع مسکن اگر توسط دولت ابلاغ می‌شد می‌توانست در این حوزه که چند سالی است اقدام موثری انجام نشده تاثیر مثبتی داشته باشد.

نماینده مردم مینودشت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه مسکن با آن مواجه هستیم حجم عرضه و تقاضا است. ما یکباره با تقاضای زیادی در حوزه مسکن مواجه شدیم که به خودی خود منجر به افزایش قیمت‌ها شد.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات وجود بافت فرسوده است. به این موضوع باید از قبل پرداخته می‌شد. اگر دولت در خصوص 2700 محله فرسوده‌ای که در برنامه ششم توسعه تعیین شده است اقدامات لازم را انجام دهد اتفاق خوبی در حوزه مسکن رقم خواهد خورد.

کوسه‌غراوی خاطر نشان کرد: دولت باید این عزم را داشته باشد تا در عرصه مسکن به طور جدی ورود پیدا کند. مجلس نیز آمادگی خود برای کمک به دولت اعلام کرده است.

نماینده مردم مینودشت در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که امروز مالکان اکثرا خود برای املاک قیمت‌های نامتعارف تعیین می‌کنند و آیا دولت می‌تواند با استفاده از افزایش پلکانی مالیات برای مالکانی که ملک خود را اجاره می‌دهند این بازار را کنترل کند، بیان کرد: قطعا دولت با افزایش پلکانی مالیات می‌تواند این فضا را کنترل کند و مدیریت مناسبی در تنظیم قیمت‌ها داشته باشد. در خصوص خانه‌های خالی نیز باید نسبت به دریافت مالیات اقدام شود. این امر نیازمند یک عزم جدی در اجرا و مدیریت است.

وی تاکید کرد: افزایش پلکانی مالیات می‌تواند به تثبیت قیمت‌ها کمک کند.

کوسه‌غراوی در پایان در پاسخ به این سوال که عدم ثبات در قیمت‌های مسکن چقدر بر مشکل ازدواج جوانان که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، تاثیر می‌گذارد، بیان کرد: زمانی که جوانان نتوانند خانه بخرند قطعا ازدواج آنها به تعویق می‌افتد و مشکلات بعدی به دنبال آن ایجاد خواهد شد.

تعداد وام‌های مسکن پرداختی ۲ برابر شد

در چهار ماه اول امسال

 تعداد تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن به متقاضیان ساخت و خرید در چهار ماه اول امسال دو برابر شد.

تعداد وام‌های مسکن پرداختی ۲ برابر شد 

به گزارش تیسا کیش به نقل از ایبنا، از عملکرد بانک تخصصی-توسعه­ ای مسکن در ماه­های گذشته از سال 97 حاکی است: از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه، 141 هزار و 80 فقره انواع تسهیلات توسط این بانک به فعالان بخش مسکن و ساختمان و همچنین سایر متقاضیان تسهیلات بانکی پرداخت شد که به لحاظ تعداد تسهیلات، رشد 98.1 درصدی نشان می­ دهد.

در چهار ماه اول امسال، مجموع ارزش تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن رقمی معادل با 5 هزار و 141میلیارد و 744 میلیون تومان بوده که از این منظر نیز رشد 53 درصدی داشته است.

بررسی­ ها نشان می­ دهد: رشد در تعداد تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن به دلیل رونق معاملات خرید خانه در تهران و سایر شهرها و همچنین رشد ساخت و سازهای مسکونی در سال جاری است. همچنین رشد در ارزش ریالی تسهیلات پرداختی نیز ناشی از افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن در سال جاری در برخی از انواع تسهیلات نسبت به سال گذشته است.

کارشناسان اقتصاد مسکن با اشاره به تاثیر دو منظوره تسهیلات بانکی در رونق بخش مسکن و ساختمان اعلام کردند: پرداخت تسهیلات از یک سو باعث تحریک سمت عرضه و تقاضا می­ شود و از سوی دیگر با راه افتادن جریان خرید و ساخت مسکن ناشی از شکل گیری رونق، میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات از بانک مسکن نیز با افزایش مواجه می­ شود. بنابراین تسهیلات به عنوان محرک اولیه در ابتدا باعث انجمادزدایی از بازار مسکن می­ شود اما بعد از آن، جنب و جوش در بازار مسکن خود به عاملی برای رشد میزان استفاده از تسهیلات تبدیل می‌شود.

بر اساس این گزارش، عمده تسهیلات پرداخت شده توسط بانک مسکن در چهار ماه اول امسال، در اختیار متقاضیان خرید خانه قرار گرفته است. در این مدت، 63 هزار و 609 فقره تسهیلات در قالب فروش اقساطی و خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شد که ارزش ریالی مجموع این دسته از تسهیلات، 3 هزار و 135 میلیارد و 477 میلیون تومان بوده است.

تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن به متقاضیان خرید خانه در چهار ماه اول امسال به لحاظ تعداد و ارزش به ترتیب، 71 درصد و 68 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد پیدا کرده است.

بانک مسکن در این مدت -چهار ماه اول امسال- همچنین بیش از 9 هزار و 300 فقره تسهیلات به سازنده­ های مسکن و ساختمان پرداخت کرد. ارزش ریالی این میزان تسهیلات 755 میلیارد و 919 میلیون تومان بوده است. تعداد ساختمان­‌هایی که در چهار ماه اول امسال با کاربری مسکونی، از تسهیلات بانک مسکن برای احداث آنها استفاده شده نسبت به چهار ماه اول سال گذشته، 4 درصد رشد پیدا کرده است. یک علت کمتر بودن نرخ رشد تعداد تسهیلات پرداختی برای ساخت مسکن نسبت به نرخ رشد تعداد تسهیلات خرید به پایان گرفتن بخش قابل توجهی از ساخت و سازهای مسکن مهر برمی گردد. طی سال قبل و سال­‌های قبل از آن،‌ به دلیل در جریان بودن ساخت و سازهای مسکن مهر ، این طرح ملی سهم قابل توجهی از تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داد اما حالا از آنجا که عمده واحدهای مسکونی مهر، ساخته شده و به افتتاح رسیده، حجم تسهیلات مورد نیاز برای باقی مانده این طرح نیز کاهش پیدا کرده است بنابراین سایر حوزه­ های بخش مسکن و ساختمان از جمله حوزه خرید، در حال حاضر وزن زیادی در استفاده از تسهیلات را به خود اختصاص داده­ اند.

تلاش مالکان برای فروش واحدهای مسکونی در بازار مسکن

 بازار معاملات خرید و فروش واحدهای مسکونی در حالی به‌دنبال جهش‌های پی‌درپی قیمت‌های پیشنهادی مالکان و فروشندگان آپارتمان با افت اجباری حجم خرید ازسوی متقاضیان مصرفی روبه‌رو شده است که هفته گذشته مالکان و واسطه‌ها تکاپوی جدیدی را برای فروش واحدهای خود آغاز کردند.

تلاش مالکان برای فروش واحدهای مسکونی در بازار مسکن
 
 به گزارش تیسا کیش  به نقل از دنیای اقتصاد، تحقیقات میدانی صورت گرفته از آخرین وضعیت بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نشان می‌دهد هم‌اکنون سطح قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن به‌خصوص در مناطق مصرفی و پرتقاضا به حدی افزایش یافته است که نرخ‌های پیشنهادی از توان مالی تعداد قابل‌توجهی از متقاضیان خارج شده و به‌خصوص طی دست‌کم دو ماه گذشته بخش قابل‌توجهی از متقاضیان به اجبار و به‌دلیل افزایش شکاف بین قدرت خرید و سطح قیمت‌ها از بازار ملک خارج شده‌اند.

خانه‌اولی‌ها به‌خصوص بیشترین آسیب را از ناحیه جهش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر متحمل شده‌اند؛ چراکه بسیاری از آنها به‌خصوص افرادی که دست‌کم از یک سال گذشته برای استفاده از وام بانکی مختص خانه‌اولی‌ها اقدام به سپرده‌گذاری کرده بودند سطح فعلی قیمت‌ها را پیش‌بینی نمی‌کردند و هم‌اکنون با مشاهده جهش قیمت‌ها و افزایش فاصله قدرت خرید خود با قیمت واحدها قادر به خرید آپارتمان موردنظرشان نیستند.

وضعیت فعلی بازار مسکن که با افت محسوس حجم معاملات فروش واحدهای مسکونی طی ماه‌های اخیر در مقایسه با ماه‌های قبل مواجه شده است این پیش‌بینی را مطرح کرده است که در صورت ادامه شرایط فعلی بروز رکود زودهنگام در بازار بعید نخواهد بود. با این حال طی هفته گذشته تکاپوی جدیدی از سمت عرضه واحدهای مسکونی (سازندگان، مالکان و واسطه‌های فروش مسکن) مشاهده شد که نشان می‌دهد هم‌اکنون پیام شرایط ایجاد شده از سوی فروشندگان درک شده است.

فروشندگان مسکن در هفته‌ای گذشت سعی کردند از عبارت‌های جذاب‌تری برای جلب نظر خریداران مصرفی استفاده کنند؛ در برخی آگهی‌ها ضمن اشاره به امکان استفاده از وام بانکی برای خرید آپارتمان معرفی شده به متقاضیان، آمده است هزینه خرید اوراق بر عهده سازنده خواهد بود؛ به این معنا که سازنده حاضر است در قبال اعلام آمادگی متقاضی برای خرید واحد موردنظر، هزینه خرید اوراق را برای دریافت وام از سوی خریدار تقبل کند.

برخی واسطه‌ها نیز در تلاشند با شناسایی و معرفی فایل‌های زیر قیمت، اقدام به فروش این واحدها کرده و از این طریق متقاضیان مصرفی را به خرید آپارتمان تشویق کنند؛ در برخی آگهی‌ها نیز به صراحت اعلام شده که امکان استفاده از وام خانه‌اولی‌ برای خرید آپارتمان پیشنهاد شده به بازار فروش وجود دارد؛ هم‌اکنون به‌دلیل وجود شرط رعایت سقف سنی (حداکثر 15 سال از زمان صدور پروانه ساختمانی)، برای استفاده از وام یکم، برخی خانه‌اولی‌ها به‌دلیل بالاتر بودن عمر بنا در زمان خرید دچار مشکل می‌شوند و همیشه این سوال در ذهن آنها وجود دارد که آیا امکان استفاده از وام برای خرید واحد معرفی شده وجود دارد یا خیر به‌خصوص اینکه در برخی موارد بعضی مالکان عمربنا را از زمان دریافت پایان کار محاسبه می‌کنند و خریدار را در این زمینه به اشتباه می‌اندازند.

حباب ۲۵درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن

 نایب‌رییس اتحادیه مشاوران املاک، ضمن بیان این که قیمت مسکن حدود ۲۵ درصد حباب دارد، گفت: بازار مسکن تا پایان شهریور دچار رکود خواهد بود و هیچ نهادی هم توانایی نظارت بر بازار مسکن را ندارد.

حباب ۲۵درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن
 

به گزارش تیسا کیش به نقل از اقتصادآنلاین، حسام عقبایی، با تاکید بر این موضوع که بخشی از افزایش قیمت مسکن متاثر از نوسانات اخیر بازار‌ طلا و ارز بود، اظهار کرد: اگر این بازار‌های موازی به ثبات برسند و وضعیت آن برای حداقل سه ماه تثبیت شود می‌توان به کاهش قیمت مسکن امید داشت.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون اساسی کشور تامین مسکن مناسب برای مردم جامعه وظیفه دولت است، خاطرنشان کرد: البته دولت نباید به طور مستقیم وارد ساخت‌و‌ساز و ارائه مسکن بشود بلکه تنها باید با حفظ جنبه نظارتی خود به سیاست‌گذاری بپردازد.

بانک‌ها به دنبال کسب سود در بازار مسکن

عقبایی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اقداماتی که دولت باید انجام دهد و مدت‌هاست مورد بی‌توجهی قرارگرفته، اصلاح لایحه سیاست‌های پولی و بانکی است، افزود: عدم تصویب این لایحه در مجلس باعث شده‌ که بانک‌ها و موسسات مالی، حتی بانک‌های تخصصی دولتی مثل بانک مسکن به جای داشتن نگاه توسعه‌ای به این حوزه، مشغول انجام کار‌های تجاری شده و خود با انبوه‌سازی زمینه‌ساز گرانی بیشتر خانه ‌شوند.

وی ادامه داد: متوسط قیمت مسکن در تهران 7میلیون تومان است وبرای خرید یک آپارتمان 50متری باید حدود 300میلیون تومان هزینه کرد، در این شرایط تسهیلات 150 میلیون تومانی بانک‌ها دردی را دوا نمی‌کند، برای حل این مشکل باید مبلغ تسهیلات و مهلت بازپرداخت آن افزایش یابد و سود تسهیلات هم کاهش یافته و با درآمد عمومی مردم متناسب باشد.

عقبایی گفت:علاوه براین، دولت باید با مدیریت واگذاری زمین قیمت آن را کنترل کند، زیرا حدود 70 تا 90 درصد قیمت خانه وابسته به زمین است واگر زمین با قیمت مناسب در اختیار انبوه سازان قرار بگیرد، قیمت مسکن تا 50درصد کاهش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: تا زمانی ‌که  توازن برقرار نشود، اتخاذ روش‌های نظارتی شدید فایده‌ای نخواهد داشت و با برقراری توازن در حوزه مسکن رقابت ایجاد می‌شود و در نتیجه قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

قیمت خانه 25درصد حباب دارد

عقبایی ضمن بیان این موضوع که هیچ نهادی نمی‌تواند بر نرخ اجاره‌بها و یا حتی قیمت مسکن نظارتی داشته باشد، درباره دلیل این موضوع گفت: منشا قوانین در کشور ما احکام شرع است و چون مالکیت افراد در اسلام محترم است، هیچ کسی نمی‌تواند به افراد بگوید که باید اموال خود را به چه قیمتی بفروشند.

وی راهکار جلوگیری از بروز برخی سواستفاده‌ها از این موضوع را افزایش تولید در کشور دانست و تاکید کرد: درحال حاضر تقاضای مسکن از عرضه آن پیشی گرفته و دلیل این مسئله هم این است  که در 6 سال گذشته ما در کشور40درصد کاهش تولید داشتیم.

نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان این موضوع که قیمت‌ مسکن در حال حاضرحدود25درصد حباب دارد تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها تا پایان شهریورماه تغییری نکند و معاملات هم روند رکودی داشته باشد.

وی ادامه داد: در نیمه دوم سال هم اگر تغییری در سیاست‌های دولت ایجاد نشود این رکود ادامه خواهد داشت و بالارفتن قیمت‌ها هم افزایشی کاذب است که تنها رکود را سنگین‌تر می‌کند.

400هزار خانه غیرقابل استفاده در تهران!

عقبایی در پاسخ به این پرسش که چرا گفته می‌شود تعداد زیادی واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد؟گفت:این یک بحث انحرافی است زیرا گفته می‌شود حدود10درصد از خانه‌های کشور خالی است و این درحالیست که وجود این مقدار خانه‌خالی امری طبیعی است.

وی تاکید کرد: علاوه بر آن از 2میلیون و 500هزار واحد مسکونی خالی، حدود600هزار واحد دراستان تهران قرار دارد و از این مقدار هم حدود 400هزار خانه خارج از شهر تهران است که فاقد امکاناتی مانند مدرسه، راه، بیمارستان و ... است و این خانه‌ها هیچ‌گاه وارد شبکه عرضه نخواهند شد.

نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک در پایان گفت: آن200هزار خانه خالی دیگر در شهر تهران هم معمولا آپارتمان‌های لوکس و تجملاتی واقع در برج‌ها هستند که عموم مردم توانایی خرید و اجاره کردن آن را ندارند.

 

اثر تورم زمین بر جهش مسکن

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت بازار زمین در پایتخت حاکی از رشد ۳۴ درصدی قیمت مسکن در بهار نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

اثر تورم زمین بر جهش مسکن 

به گزارش تیسا کیش به نقل از دنیای اقتصاد، اگرچه در گام اول رفتار قیمتی در بازار زمین و املاک کلنگی آماده تخریب و نوسازی دنباله‌روی پرش قیمت مسکن در زمستان سال گذشته بود و از افزایش قیمت مسکن پیروی کرد، اما در بهار امسال تورم زمین خود به‌عنوان یکی از عوامل اصلی جهش قیمت مسکن ایفای نقش کرد. به بیان دیگر، این اثر متقابل قیمت زمین و مسکن روی یکدیگر به مثابه یک بازی دوجانبه در بازار املاک کلنگی در شهر تهران زمینه‌ساز جهش قیمت مسکن در بهار امسال شد.

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود درباره تحولات قیمت زمین و مسکن در بهار امسال، میانگین قیمت هر مترمربع زمین و ملک کلنگی آماده تخریب معامله شده در تهران طی فصل گذشته را 6 میلیون و 170 هزار تومان اعلام و میانگین مساحت زمین‌های فروخته شده در این فصل را 259 مترمربع اعلام کرد. بر اساس این گزارش و طبق بررسی مرکز آمار، قیمت زمین با افزایش 3 درصدی نسبت به فصل قبل و نزدیک 34 درصدی نسبت به فصل بهار 96 همراه بوده است. گزارش مرکز آمار همچنین حاکی است، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در معاملات فصل بهار در شهر تهران 6 میلیون و 250 هزار تومان بوده که این میزان نسبت به فصل زمستان 4/ 6 درصد و نسبت به بهار پارسال 37 درصد افزایش یافته است. همچنین میانگین مساحت آپارتمان‌های فروخته شده در تهران طی سه ماه بهار 97 معادل 88 مترمربع و میانگین عمر بنای آنها 11 سال بوده است.

این آمارها نشان می‌دهد فاصله میان تورم زمین و مسکن بسیار اندک بوده و بازار زمین با تورمی حدود سه برابر نرخ تورم عمومی در بهار امسال، یک رکورد رشد قیمت را ثبت کرده است. بررسی «دنیای اقتصاد» از رفتار قیمت زمین و مسکن در طول هشت ماه گذشته نشان می‌دهد، فرآیند رشد قیمت مسکن از اواخر پاییز و ابتدای زمستان آغاز شد و به دنبال این تغییرات قیمتی، معاملات مسکن نیز فاز رکود را به شکل کامل ترک کرد و بازار رونق گرفت. نقطه آغاز رشد قیمت زمین نیز به دنبال پرش قیمت مسکن در زمستان سال گذشته شکل گرفت. در واقع مالکان املاک کلنگی با مشاهده تغییرات قیمت مسکن در فصل زمستان، بهای جدید آپارتمان‌ها را در مذاکرات خود با سازنده‌ها هنگام عقد قراردادهای مشارکت ساخت یا فروش ملک مبنا قرار دادند و در نتیجه افزایش قیمت مسکن زمینه‌ساز تورم زمین نیز شد. اما قیمت مسکن و زمین در طول چند ماه اخیر بر یکدیگر اثر متقابل داشت، طوری که با شروع فصل بهار سازنده‌‌ها افزایش قیمت زمین را که سهم زیادی در قیمت تمام‌شده مسکن دارد، در قیمت‌گذاری آپارتمان‌های تکمیل شده و آماده عرضه خود نیز اعمال کردند و همین موضوع به جهش قیمت مسکن در فصل بهار منجر شد، طوری که قیمت مسکن در اردیبهشت و خرداد به ترتیب با رشد نقطه‌ای بیش از 30 و 40 درصدی همراه شد. به این ترتیب کلنگی‌های پایتخت هم تحت‌تاثیر پرش قیمت مسکن قرار گرفتند و هم خود یکی از دلایل جهش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر بوده‌اند.

در هفته‌های اخیر نیز «دنیای اقتصاد» با انتشار گزارش‌های حاصل از تحقیقات میدانی، یکی از دلایل التهابات قیمت مسکن را رشد قیمت زمین اعلام کرده بود که گزارش مرکز آمار اکنون شاهد عینی این مدعاست. بسیاری از سازنده‌ها قیمت جدید زمین را مبنای قیمت‌گذاری آپارتمان‌هایی که در زمین‌هایی با قیمت عرف سال‌های گذشته ساخته بودند، قرار داده و در نتیجه با افزایش نجومی قیمت مسکن به‌ویژه در گروه نوسازها، معاملات این آپارتمان‌ها نیز ریزش کرد. سهم خرید و فروش آپارتمان‌های نوساز تا 5 سال ساخت از کل معاملات مسکن از حدود 53 درصد در سال 95 اکنون به حدود 40 درصد کاهش یافته است.
سه آمار از یک بازار برای بهار

علاوه بر مرکز آمار ایران، بانک مرکزی و دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز هر ماه آمارهایی از وضعیت بازار مسکن منتشر می‌کنند که به دلیل مبناهای متفاوت این سه مرجع، تفاوت‌های اندکی میان ارقام اعلامی آنها وجود دارد. بر اساس گزارش بانک مرکزی از تحولات فصل بهار، میانگین قیمت مسکن در معاملات انجام و ثبت شده از طریق بنگاه‌های املاک شهر تهران طی سه ماه فروردین تا خرداد 96 حدود 6 میلیون تومان بوده که این میزان در گزارش دفتر اقتصاد مسکن نیز 6 میلیون تومان اعلام شده است؛ اما مرکز آمار میانگین قیمت مسکن در بهار را 6 میلیون و 250 هزار تومان اعلام کرده است. همچنین میانگین تورم نقطه‌ای قیمت مسکن در سه ماه بهار امسال از نگاه آمارهای بانک مرکزی حدود 37 درصد، اما بر اساس گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی 34 درصد بوده است. این در حالی است که تغییرات نقطه‌ای قیمت مسکن در گزارش مرکز آمار نیز 37 درصد اعلام شده که مشابه آمار بانک مرکزی است.

گزارش مرکز آمار ایران از تحولات بازار اجاره مسکن در بهار امسال نیز حاکی است، میانگین مبلغ اجاره‎‌بهای ماهانه به‌علاوه 3 درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران طی سه ماه اول امسال، 29 هزار و 840 تومان بوده است. این گزارش همچنین نشان می‌دهد میانگین مساحت آپارتمان‌های اجاره شده در طول سه ماه بهار امسال 78 مترمربع با متوسط عمر 14 سال بوده است. مرکز آمار میزان تغییرات فصلی اجاره‌بها نسبت به زمستان پارسال را 8/ 5 درصد و نسبت به بهار پارسال 7/ 26 درصد اعلام کرده است. به این ترتیب متوسط سن بنای آپارتمان‌های استیجاری در تهران قدری بالاتر از آپارتمان‌هایی است که در بازار مسکن، خرید و فروش شده‌اند.

با حضور مدیران ارشد روز گذشته انجام شد

با حضور مدیران ارشد روز گذشته انجام شد؛ برگزاری جلسه تودیع و معارفه معاونین اقتصادی و مهندسی شرکت بین المللی توسعه ساختمان

 
 
جلسه تودیع و معارفه معاونین اقتصادی (طرح و برنامه) و مهندسی و قراردادهای شرکت بین المللی توسعه ساختمان با حضور مدیرعامل، اعضای هیات مدیره، مدیران عامل شرکت های تابعه روز گذشته در سالن کنفرانس این مجموعه برگزار شد و با اهداء لوح تقدیر از زحمات دکتر محمدرضا کریمی معاون سابق اقتصادی (طرح و برنامه) و مهندس ابوالقاسم هاشمی معاون سابق مهندسی و قراردادها قدردانی شد.

 

به گزارش روابط عمومی تیسا کیش به نقل از روابط عمومی شرکت بین المللی توسعه ساختمان، دکتر مازیار حسینی مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان در جلسه تکریم از خدمات دو تن از همکاران  و معارفه دو همکار جدید به مجموعه گفت: در مدت کوتاهی که در شرکت بین المللی توسعه ساختمان حضور داشتم تمامی همکاران را افرادی شریف، توانمند و دوست داشتنی دیدم. اما به دلیل جابجایی ها و نوع چیدمانی که قرار است در آینده رخ دهد چاره ای جز تغییرات وجود ندارد، بنابراین این اتفاق دال بر ضعف یا نقصان دوستان نیست.

وی از همکاری و زحمات دکتر موسویان تشکر و قدردانی کرد و افزود: ایشان در دوران انتقالی قبول زحمت کردند و با برادری هر چه تمام تر اجازه ندادند خللی در امور ایجاد شود.

حسینی با بیان اینکه جلسات فشرده ای در این مدت با حضور اعضای هیات مدیره و مدیران هلدینگ و شرکت های زیرمجموعه برگزار شده است، اظهار داشت: در این جلسات اتفاقات خوبی رقم خورد و اگر قرار بود در فاصله شش ماه یا یکسال زمان بگذرد تا در جریان کامل امور قرار بگیریم عملا در دو هفته این اتفاق میسر شد. این مساله ما را در انجام مسئولیت محوله در برهه خاص اقتصادی و به خصوص جنگ ظالمانه ای که علیه نظام و جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است، می تواند کمک نماید.

وی مهندس هاشمی معاون سابق مهندسی و قراردادها را فردی شریف و صادق نام برد و گفت: حضور افرادی همچون ایشان در مجموعه غدیر باعث خوشحالی است. امیدوارم همکاری ایشان با مجموعه در موقعیت های دیگری در آینده میسر شود.

حسینی از زحمات دکتر کریمی معاون سابق طرح و برنامه هم قدردانی کرد و گفت: ایشان هم فردی متخصص و دانشگاهی هستند اما به دلیل محدودیت هایی که در خصوص حضور تمام وقت دکتر کریمی در مجموعه وجود داشت، امیدواریم بتوانیم به نحو دیگری از خدمات و دانش ایشان بهره مند شویم.

قدمت ۴۹ ساله هلدینگ بین المللی توسعه ساختمان

این مقام مسئول با اشاره به قدمت ۴۹ ساله هلدینگ بین المللی توسعه ساختمان از زحمات تمامی مدیران عامل پیشین تشکر کرد و گفت: صندلی که امروز من روی آن نشسته ام امانتی است که بایستی بعد از انجام ماموریت به نفر بعدی واگذار نمایم.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان در ادامه با یادآوری جمله ای از بوعلی سینا در خصوص آب که می گوید «زلال است تا روان است، چون بماند بگندد» اظهار داشت: واقعیت زندگی همین است. اگر جابجایی ها رخ ندهد عملا پویایی و پوست اندازی در سیستم اتفاق نمی افتد. بدون شک در جریان تحلیل ها و مطالبی که در منابع خبری و فضای مجازی منتشر می شود هستید؛ بسیاری از افراد صاحب اندیشه یکی از مسایل مبتلابه جامعه امروز را عدم تمکین برخی مدیران باسابقه کشور در پذیرش موضوع جابجایی می دانند.

به گفته وی، گاهی اوقات در سیستم ها تمایل به ماندن همیشگی وجود دارد اما واقعیت آن است که بعد از مدتی فرد دچار روزمرگی شده و انگیزه او برای ایجاد تغییر، تحول و تلاش به نحو چشمگیری کاهش می یابد. امیدوارم در دوره ای که مدیریت هلدینگ توسعه ساختمان را برعهده دارم، نتیجه کار در وهله نخست مرضی درگاه الهی و بعد از آن مورد تایید وزارت محترم دفاع و مجموعه ساتا و غدیر و در حقیقت بازنشستگان محترم نیروهای مسلح که ما امانت دار مجموعه از طرف ایشان هستیم، باشد.

حسینی با تاکید بر اینکه طی دو هفته اخیر در جریان کم و کاستی های هلدینگ توسعه ساختمان قرار گرفته ام، گفت: با همه اوضاع و احوالی که در مجموعه وجود دارد به شرایط خوشبین هستم؛ معتقدم چنانچه بین اعضای خانواده توسعه ساختمان همدلی وجود داشته باشد و نیت ها خیر باشد با توکل به خدا می توانیم از این وضعیت خارج شویم و ماموریت های ذاتی که برعهده ما قرار داده شده را به نحو مطلوب انجام دهیم.

تغییرات ساختاری

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان اعلام کرد: قطعا به تغییرات ساختاری نیاز داریم که به تدریج انجام خواهد شد. اصلاحات در ساختار و فرایندها از یک سو و اصلاحات در شیوه انجام کارها و نگاه ها و نگرش ها از سوی دیگر باید در مجموعه صورت گیرد.

به گفته حسینی، شیوه های جدید مدیریتی را باید جایگزین شیوه های سنتی کنیم. درست است که صنعت ساختمان نسبت به صنایع دیگر همانند صنعت نفت همیشه از این جهت دو گام عقب تر بوده اما همان چیزی که در شیوه های نوین مدیریتی صنعت ساختمان وجود دارد متاسفانه در مجموعه توسعه ساختمان کم و کاست آن  را به وضوح می توان مشاهده کرد. ان شاالله با تصمیماتی که در آینده گرفته خواهد شد همکاران متوجه این تغییرات خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه هلدینگ باید از حالت بساز بفروشی خارج شود که تدبیر آقای دکتر بازارگان مدیرعامل محترم غدیر نیز هم راستا با آن است، گفت: قطعا در هلدینگ ماموریت و رسالت مان کاری نیست که از بخش خصوصی بر بیاید بلکه ما کاری را انجام خواهیم داد که از توان بخش خصوصی خارج باشد.

سرمایه گذاری در پروژه های خاص

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان با بیان اینکه باید به دنبال ارزش افزوده سیستم در موقعیت های دیگر بود، گفت: هنوز در صنعت ساختمان کارهای انجام نشده بسیار زیادی وجود دارد؛ کارهای بدیع و نو. صرف ساختن ساختمان و فروش آن در توانایی هر شرکتی است. ما متعهد به تکمیل تمامی پروژه های در دست اجرا هستیم اما در آینده از این جنس کار کمتر انجام خواهیم داد مگر آنکه در آن یک ویژگی خاصی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه سرمایه گذاری عظیمی که در سالهای اخیر در صنعت ساختمان صورت گرفته کمتر متناسب با اقلیم و زیست بومی که در آن زندگی می کنیم بوده است. شرکت بین المللی توسعه ساختمان باید به دنبال ویژگی های خاص در صنعت ساختمان باشد که یکی از این موارد می تواند انتقال دانش و تکنولوژی ساخت ساختمان های مقاوم در برابر زلزله و ساختمان با مصرف انرژی کم (ساختمان سبز) باشد.

حسینی افزود: ساخت برج ۵۶ طبقه تهران که بلندترین برج مسکونی کشور بوده یکی از افتخارات این مجموعه است اما اگر در این پروژه متوقف شویم و تنها افتخار ما همین باشد، این به معنای درجا زدن است.

شفافیت؛ اصل مهم

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان با تاکید بر اینکه با وجود کمبود زمان اما شتابزده عمل نمی کنیم، خاطرنشان کرد: شفافیت اصل مهمی در کار است و هر آنچه که باید شما درجریان قرار بگیرید از زبان شخص بنده خواهید شنید. سیاست مان بر این است که از عقل، مشورت و خرد جمعی به وفور استفاده کنیم.

وی افزود: اتاق های فکر در واحدهای مختلف با حضور افراد و بزرگان با تجربه باید شکل بگیرد تا از طریق این اتاق ها مباحث مختلف در هر بخشی را پیگیری کنیم. گرچه اولین اتاق فکر در حوزه حقوقی که بخش مهم و اولویت دار به نظر می رسد در حال شکل گیری است.

سیستم مدیریتی ماتریسی

حسینی سیستم مدیریتی که قرار است در دوره جدید به کار گرفته شود را سیستم ماتریسی عنوان کرد گفت: به این معنی که معاونین در هر بخشی مسئولیت مجموعه هلدینگ و شرکت های تابعه را برعهده دارند و باید بتوانند با رده های طولی خود ارتباط برقرار کنند. معاونان در مسئولیت های خود تمام اختیارات بنده را دارا خواهند بود بنابراین لازم نیست همه به صورت مستقیم به من متصل باشند.

وی با بیان اینکه پیش از اتخاذ تصمیم اهل مشورت و شنیدن نظرات متفاوت هستم اما پس از شنیدن نظرات در تصمیم گیری و اجرا قاطع هستم، گفت: در تصمیم سازی و مشورت همه آزاد هستند. در مرحله پیش از تصمیم گیری بسیار مشورت پذیر هستم؛ حتی اگر نظری صددرصد مخالف نظر من باشد. اما بعد از تصمیم گیری نهایی حتی اگر با پیشنهادات من فاصله داشته باشد به دنبال اجرای آن با تمام انرژی هستم و انتظارم از تک تک شما هم همین خواهد بود.

برگزاری جلسات دوره ای

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در جلسات منظمی که قرار است  به صورت گردشی در شرکت ها برگزار شود مسایل بخش های مختلف مرور شده و باید از مشکلات سایر شرکت ها درس بگیریم؛ به این معنا که اگر شرکتی با مساله ای روبرو شده در جمع مطرح می کند و راهکارها ارایه برای حل آن ارایه می شود. هدف از این موضوع جلوگیری از بروز آن مساله خاص در شرکت دیگر است.

وی با تاکید بر اینکه در مساله فروش و تامین مالی باید بازنگری جدی صورت بگیرد، گفت: متاسفانه بسیاری از پروژه ها از توجیه اقتصادی به دلیل هزینه های بالا خارج شده اند و اگر امروز تصمیم به خروج گرفته شود به نفع ماست تا اینکه یک ماه دیگر به این نتیجه برسیم.

سوابق ۲ معاون جدید

حسینی در ادامه به معرفی مهندس منصور نویریان جانشین مدیرعامل در امور اجرایی و معاون مهندسی و امور قراردادها پرداخت و گفت: ایشان دارای لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه شریف و فوق لیسانس از دانشکده فنی بوده و از پایین ترین رده های پیمانکاری کار خود را آغاز کرده است. آقای نویریان فردی سالم، تیزبین، اهل سازماندهی و ایجاد ساختار و تشکیلات بوده و نگاه عمیقی به آینده دارد.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان همچنین به معرفی مهندس عباس فرهادیه معاون طرح و برنامه و اقتصادی خود پرداخت و گفت: ایشان دارای لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه شریف و فوق لیسانس MBA از کشور انگلستان بوده و سال های سال در بخش پیمانکاری کشور فعالیت داشتند و در این زمینه صاحب تجربه هستند. آقای فرهادیه فردی تیزبین با ضریب هوشی بالا، اهل گفت و گو، تعامل و بیزینس بوده و از لحاظ سلامت نفس و پاکی بین همکاران زبانزد هستند.

حسینی در پایان به توصیه های دکتر بازارگان مدیرعامل گروه سرمایه گذاری غدیر اشاره کرد و گفت: ملاک کار ما توکل بر خدا و نیت خیر خواهد بود و به ۴ اصلی که آقای دکتر بازارگان اعلام کردند؛ شامل صلاحیت اخلاقی و مالی، دانش و تخصص، تجربه کاری و تدبیر که اصولی بنیادین در کار است، پایبند خواهیم بود.

در ادامه این جلسه، دکتر محمدرضا کریمی معاون سابق طرح و برنامه شرکت بین المللی توسعه ساختمان در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از حضار و طلب حلالیت از همکاران، اعلام کرد: طی دوره ای که در خدمت دوستان بودم در کنار همکاران با استعداد و با تجربه در هلدینگ و شرکت های زیرمجموعه سعی کردیم قطار روی ریل قرار گیرد و بماند که امیدوارم از پتانسیل همکاران در مجموعه همچنان استفاده شود. بنده هم در صورت لزوم در خدمت مجموعه خواهم بود.

مهندس ابوالقاسم هاشمی معاون سابق مهندسی و قراردادهای شرکت بین المللی توسعه ساختمان نیز ضمن تبریک انتصاب مدیرعامل جدید و آرزوی موفقیت برای تیم جدید گفت: با توجه به تجربه حضور کمتر از یک سال در مجموعه غدیر معتقدم شرکت بین المللی توسعه ساختمان از عدم هم افزایی رنج می برد. به طوری که از پروژه های ساختمانی که در هلدینگ های غدیر در حال اجراست بی بهره مانده است. امید است با حضور شما در شرکت بین المللی توسعه ساختمان این باور شکل گیرد و حضور این مجموعه در پروژه های ساختمانی هلدینگ ها پررنگ تر شود.

بنابراین گزارش، مهندس منصور نویریان جانشین مدیرعامل در امور اجرایی و معاون مهندسی و امور قراردادهای شرکت بین المللی توسعه ساختمان به سابقه آشنایی با دکتر حسینی اشاره کرد و گفت: آشنایی من با ایشان به دهه شصت در دانشگاه صنعتی شریف باز می گردد. اما در ۱۱ سال گذشته که توفیق خدمت در شهرداری تهران را داشتم حدود ۹ سال را به طور مستقیم با ایشان کار کرده ام و همواره تجارب و موفقیت های به دست آمده را مرهون اعتماد و شیوه مدیریت آقای دکتر حسینی می دانم. اختلاف شیوه مدیریتی آقای دکتر در آن دو سالی که بنا به دلایلی با مدیران دیگری همکار بودم به طور ملموس مشاهده شد.

به گفته نویریان، آقای دکتر حسینی شنونده بسیار خوبی است و به توصیه ها و مشورت ها گوش می کنند و انصافا خرد جمعی در کلیه تصمیمات ایشان حاکم است و این سیاست برای مدیران فرصت مناسبی است تا بتوانند ایده ها و نظرات سازنده خود را با ایشان مطرح کنند. هرچند که در مقام اجرا بسیار قاطع و سریع عمل می نمایند.

همچنین عباس فرهادیه معاون اقتصادی (طرح و برنامه) شرکت بین المللی توسعه ساختمان هم به ایراد سخنرانی در این جلسه پرداخت و گفت: خدا را شاکر هستم که امانت دیگری را به ما واگذار کرد و از اعتماد مجدد آقای دکتر حسینی نیز تشکر می کنم. از اعضای محترم هیات مدیره شرکت استدعا دارم از راهنمایی و تجارب خود ما را بهره مند سازند. همچنین از مدیران عامل شرکت های زیرمجموعه، مدیران میانی و کارشناسان هلدینگ درخواست می کنم بنده را در مسئولیت جدید همراهی و یاری کنند.

وی از دکتر کریمی معاون سابق طرح و برنامه هم خواستار حمایت و استفاده از ظرفیت ایشان در نقش مشاوره شد و ادامه داد: کار بزرگی پیش روی ما قرار گرفته است که معتقدم با هم افزایی و کمک دوستان می توانیم به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم. تمام تلاشم بر این است که شرایط هلدینگ توسعه ساختمان را با رهنمودهای مدیرعامل و اعضای محترم هیات مدیره را نسبت به گذشته بهبود ببخشیم.

توجه به موضوع برندینگ

علیرضا کریمی وثیق رییس هیات مدیره شرکت بین المللی توسعه ساختمان هم ضمن قدردانی از تلاش های معاونین طرح و برنامه و مهندسی و قراردادهای پیشین شرکت بین المللی توسعه ساختمان و آرزوی موفقیت برای دو معاون جدید، موضوع برندینگ را موردتوجه قرار داد و گفت: آقای دکتر کریمی اقدامات زیادی در این خصوص انجام دادند که از معاون جدید طرح برنامه درخواست دارم ادامه این پروژه را در دست بگیرد.

به گفته وی، معتقدم اگر نام خوش و اعتماد پایداری را مجدد به شرکت بین المللی توسعه برگردانیم و پرچم اعتماد را در کل مجموعه صنعت چه در لایه ساخت وساز چه لایه تامین و چه لایه بهره برداری به اهتزاز درآوریم نیاز به زحمات طاقت فرسا نیست.

وی به اهمیت و اثرگذاری ایجاد زنجیره تامین برای مجموعه اشاره کرد و خواستار اجرای آن در معاونت طرح و برنامه شد.

کریمی وثیق اعلام کرد: مجموعه استارتاپ ها در صنعت ساختمان بیرون از شرکت غدیر کارهای خوبی را در دست اقدام دارند. امیدواریم با حضور دکتر حسینی که در صنعت ساختمان و شهرسازی چهره شناخته شده ای هستند، نگاه وسیع تر و توسعه ای به این مساله و همچنین بهره گیری از ظرفیت نیروهای جوانتر شکل گیرد.

ضرورت برگشت اعتماد

بنابراین گزارش، در پایان سید مجید موسویان احمدآبادی نایب رییس هیات مدیره شرکت بین المللی توسعه ساختمان از معاونین طرح و برنامه و مهندسی و قراردادهای پیشین شرکت بین المللی توسعه ساختمان به جهت قبول مسئولیت در ایام گذشته تشکر کرد و حضور معاونین جدید را خیر مقدم گفت.

وی با بیان اینکه پیش از ورود به شرکت بین المللی توسعه ساختمان یکی از گزینه های مدنظر برای سرمایه گذاری بود، افزود: افق خوبی برای شرکت متصور بودم. رکود در بازار مسکن و برخی اتفاقات دیگر و همچنین پیوند این مجموعه با منابع مالی بانکی موجب افول این مجموعه شد ولی چیزی از ظرفیت های این مجموعه کم نکرد.

موسویان گفت: اگر موانع بر سرراه این مجموعه کنار زده شود و بندهای مسایل مالی و هزینه های مالی را برطرف کنیم تحرک خوبی را از این مجموعه شاهد هستیم. با توجه به شناختی که بازار از این مجموعه دارد بار دیگر می توان نام این شرکت را در صنعت ساختمان در صدر قرار داد. سال های سال همواره به عنوان اولین شرکت بورسی شناخته می شدیم که امیدواریم این اعتماد مجدد به شرکت برگردد.